Ergoterapia

Ergoterapia to forma psychoterapii, w której wykorzystywane są wszelkie rodzaje pracy i rekreacji jako metody lecznicze. Samo słowo ergo wywodzi się z języka greckiego i oznacz czynię, robię. Zawód ergoterapeuty upowszechnił się w XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Ergoterapia stosowana jest przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z narządami ruchu, układem nerwowym i stanem psychicznych. Zadaniem terapeutów jest przywrócenie pacjenta do pełnej sprawności, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychiczny. W tym celu prowadzone są różne ćwiczenia poprawiające sprawność ruchową oraz nauka radzenia sobie z codziennymi czynnościami, które w przypadku zdrowych osób są naturalne.

Metody ergoterapeutyczne przynoszą najlepsze efekty, kiedy są wykonywane kompleksowo przez udziale lekarzy, logopedów oraz psychologów. Tylko dzięki pomocy specjalistów, chory będzie w stanie wykonywać każde formy aktywności zawodowej oraz socjalnej. Istotnym elementem terapii jest czynny udział w życiu rodzinnym, mający pozytywne wpłynąć na motywację pacjenta.

Ergoterapeuci bardzo często, prócz wsparcia psychicznego, oferują pomoc w domu. W mieszkaniu tworzone jest bezpieczne i przyjazne miejsce, w którym chory będzie w stanie powrócić do pełni sił, zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Ponadto terapeuci przygotowują szereg gier i zabaw (plastycznych, technicznych, sportowych), będących formą specjalnych ćwiczeń, co również daje zadowalające efekty lecznicze.

Skomentuj