Hydroterapia

Hydroterapia

Hydroterapia jest jedną z popularnych terapii leczniczych. Nazywana również wodolecznictwem lub akwaterapią. Leczenie polega na użyciu wody w bezpośrednim działaniu na ciało, np. w formie hydromasażu. Hydroterapia opiera się na ustawieniu właściwego ciśnienia i temperatury wody, co pozwala uzyskać leczniczy efekt.
Stosowana jest woda zarówno w postaci płynnej, jak i stałej lub gazowej.

Hydroterapia rozwinęła się w starożytnych Chinach i Japonii. Z wodolecznictwa korzystano również w rzymskich łaźniach. W okresie średniowiecza akwaterapia nie była modna, dopiero na początku XIX wieku ponownie zaczęto wykorzystywać tę formę lecznictwa. Hydroterapia sprawdza się przy leczeniu dolegliwości związanych z układem krążenia oraz przy migrenach, nadpobudliwości, kontuzjach oraz przy porodzie. Pozwala również zmniejszyć bóle stawów i mięśni oraz pozytywnie wpłynąć na trawienie.

Wyróżnia się kilka form hydroterapii, m.in. kąpiele perełkowe i tlenowe oraz polewanie i natryski. Prowadzone są również zabiegi z wykorzystaniem tkanin, czyli zmywanie, nacieranie, okłady oraz kompresy.

 

Skomentuj