Uzdrowisko Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój

Uzdrowisko Lądek-Zdrój – ogólne informacje

Jednym z najbardziej znanych kurortów w Polsce jest uzdrowisko Lądek Zdrój. Wody termalne, jakie znajdują się w tym miejscu, stosowane są w lecznictwie od XIII wieku. Dlatego też Lądek Zdrój często określa się mianem najstarszego uzdrowiska w kraju. Pobyt w uzdrowisku zapewnia relaks i odpoczynek, zarówno dla ciała, jak i dla duszy.

Lądek położony jest w urokliwym miejscu, w otoczeniu lasów i wzniesień. Takie warunki zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednakże uzdrowisko słynie ze swych niezwykłych wód termalnych o leczniczych właściwościach. Na terenie uzdrowiska skorzystać można z trzech rodzajów źródeł termalnych.

Lądek-Zdrój – wody lecznicze

Pierwsze to wody, zawierające radon. W odpowiedniej dawce ten gaz szlachetny może pozytywnie wypłynąć na wygląd skóry oraz zwiększyć szanse na zapłodnienie. Wystarczy piętnaście minut kąpieli w wodzie radonowej o temperaturze 28 stopni Celsjusza, by pobudzić krążenie krwi. Ponadto obniżany jest poziom cholesterolu oraz zmniejszany ból. Zaleca się tego typu zabiegi przy dolegliwościach ortopedycznych, dermatologicznych oraz układu nerwowego.

Część źródeł siarkowo-fluorowych posiada imiona, jak np. „Wojciech”, „Curie-Skłodowska”, „Dąbrówka”, „Chrobry”. Termy te umożliwiają szybką regenerację chrząstek stawowych oraz znaczne złagodzeniu bólu stawów. Poza tym kąpiele dobroczynnie działają na odporność organizmu, skórę oraz ciśnienie. Polecane przede wszystkim w leczeniu osteoporozy.

W Lądku Zdroju nie brakuje źródeł („Renata” i „Kazimierz”), zwierających wiele cennego żelaza, potasu, magnezu, sodu i wapnia. W niektórych woda również dobrze smakuje oraz pomaga przy dolegliwościach trawiennych. Z jakichkolwiek zabiegów korzystać nie mogą osoby uzależnione, otyłe, chore na nowotwór oraz kobiety w ciąży.

Skomentuj