Kinezyterapia

Kinezyterapia

Kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu i gimnastyki. Kinezyterapia jest jedną z form fizjoterapii, w której wykorzystywane są przede wszystkim ćwiczenia ruchowe. Leczenie to ma w jak najwyższym stopniu podnieść sprawność fizyczną chorego i umożliwić mu dalszą rehabilitacje, już nie tylko fizyczną, ale również psychiczną.

Wyróżnia się kinezyterapia miejscową (dotyczącą określonego narządu) i ogólną (ćwiczenia całego ciała). Kinezyterapia miejscowa może polegać na biernych ćwiczeniach, przy których wykorzystywany jest aparat CPM lub prowadzi ją fizjoterapeuta. Na ćwiczeniach izometrycznych, czyli aktywnym napinaniu mięśni, na ćwiczeniach czynno-biernych oraz czynnych. Niejednokrotnie stosuje się również obciążenia, wspomaganie innym częściami ciała oraz wyciągi. Terapia całego ciała to przede wszystkim ogólna gimnastyka poranna, ćwiczenia w wodzie oraz sport inwalidów (np. koszykówka).

Kinezyterapia sprawdza się w przypadku dolegliwości narządów ruchu, przy silnych bólach kręgosłupa, bezpośrednio po zabiegach operacyjnych, udarach mózgu, zawale serca oraz w trakcie ciąży. Do metod kinezyterapii zalicza się m.in. metodę McKenzie, PNF oraz metodę Kaltenborn-Evjenth.

Skomentuj