Uzdrowisko Lądek Zdrój i Długopole Zdrój (Uzdrowisko Lądek-Długopole SA)

Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy

Uzdrowisko Lądek Zdrój i Długopole Zdrój, które obecnie funkcjonuje pod połączoną nazwą Uzdrowisko Lądek-Długopole SA, jest jednym z popularniejszych ośrodków leczniczych w kraju. Co roku z usług tego sanatorium korzysta wielu chorych oraz osób szukających wypoczynku w leczniczym klimacie.

Sanatorium Długopole-Zdrój położone jest w urokliwej Kotlinie Kłodzkiej, nieopodal Bystrzycy. Sąsiedztwo zielonych lasów oraz górski klimat, bardzo korzystanie wypływają na ludzki organizm. Uzdrowisko w Długopolu charakteryzuje się możliwością skorzystania z trzech mineralnych źródeł o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Kuracjusze mogą także wybrać się do wielu ciekawych miejsc, jakie oferuje pobliski Park Zdrojowy. Dostępne są też stoki narciarskie oraz szlaki rowerowe i piesze.

Historia tego sanatorium jest bardzo długa i liczy już kilkaset lat. Uzdrowisko Lądek-Zdrój uznawana jest za najstarszy w Polsce tego typu ośrodek. Odwiedzany jest również przez pacjentów z zagranicy ze względu na wody mineralne, siarczkowe i fluorkowe. Każde ze źródłem posiada imię. Najpopularniejsze jest zbiorniki „Jerzy”, gdzie można zażyć kąpieli w wodzie radonowej. Znane jest również źródło „Zdzisław”, którego woda zwiera związki siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe.

Uzdrowisko Lądek Zdrój i Długopole Zdrój ma swój własny znak. Jest nim wykonana w neobarokowym stylu pijalnia, obecnie działająca jako zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Jest to atrakcyjne pomieszczenie, wewnątrz którego znajduje się okrągły basen, będący repliką tureckich łaźni. Wokół niego zamontowane są XIX-wieczne wanny z marmuru, przeznaczone do kąpieli perełkowych.

Innym istotnym miejscem w sanatorium jest leśny ogród botaniczny. Przeznaczony on jest do leczenia m.in. dolegliwości oddechowych. W uzdrowisku pacjenci mają szeroki wybór kuracji zdrowotnych, począwszy od kąpieli i wodnych masaży po zabiegi borowinowe oraz gimnastykę leczniczą.

Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. zajmuje się w głównej mierze chorobami kobiecymi, dermatologicznymi, pourazowymi oraz dolegliwościami układu krążenia i układu trawiennego. Ponadto leczone są w ośrodku zaburzenia naczyń obwodowych, reumatyzm i osteoporoza. Podczas turnusów skorzystać można z licznych zabiegów, dostosowanych do określonych potrzeb pacjentów.

Ośrodek wyposażony jest w 24 pokoje, maksymalnie mogą być zakwaterowane 53 osoby. Dostępne są pokoje jedno, dwu oraz trzyosobowe w cenie 55-80 zł za dobę od osoby [dane z 2011 roku]. Budynek sanatorium został w pełni przystosowany (winy, podjazdy) do przyjmowania osób niepełnosprawnych. W każdym pomieszczeniu znajduje się pełen węzeł sanitarny oraz radioodbiornik. Sala telewizyjna oraz stołówka są wspólne dla wszystkich pensjonariuszy.

Skomentuj